Bez kategorii

Informacje z Infokonsumenta – ERIF

Jak informuje Rejestr Dłużników  ERIF BIG S.A. w jego zasobach znajduje się już ponad 5 milionów informacji gospodarczych. Dotyczą one zarówno zadłużenia, jak i terminowo opłacanych zobowiązań finansowych osób i firm. Z terminowo opłacanych zobowiązań wyłania się dobra historia kredytowa danej osoby czy firmy. Już wcześniej pisaliśmy co to jest Informacja Pozytywna i jakie ma zalety.

Dzięki publikowanym w  Infokonsumencie danym można uzyskać ciekawe informacje. Dla przykładu popatrzmy jak w poszczególnych częściach Polski wygląda aktualnie sytuacja finansowa naszych rodaków. Największą liczbę spraw negatywnych odnotowano w województwie śląskim, natomiast o informacje pozytywne najbardziej dbają mieszkańcy województwa mazowieckiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Wynika z tego między innymi, że:

  • można być zarówno w czołówce regionów gdzie ludzie spłacają zobowiązania na czas jak i wśród regionów gdzie mieszkańcy mają spore problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych (patrz Śląsk),
  • będą regiony gdzie pożyczki spłacane są sumienniej niż w pozostałych województwach (więcej pozytywnych niż negatywnych informacji) i tam zapewne łatwiej o zaufanie pożyczkobiorcy (Małopolska i Podkarpackie).

Można to odczytać z takiego graficznego zestawienia:

Dobra historia kredytowa w rejesrze dłużników ERIF
źr. Infokonsument – Liczba spraw negatywnych i pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. w podziale na poszczególne województwa – stan na 04.07.2016r.

Jeśli kogoś głębiej interesują takie zagadnienia warto czasem odwiedzać strony rejestrów dłużników gdzie takie dane są publikowane.

Dobra historia kredytowa i negatywna w Rejestrze Dłużników ERIF

Jak widać banki, firmy pożyczkowe i inni usługodawcy mogą sprawdzić wiarygodność płatniczą klienta w biurze informacji gospodarczej. Mogą to zrobić np. w Rejestrze Dłużników ERIF. Mogą ocenić jak ryzykowne jest udzielenie pożyczki w danym województwie.

To sprawia, że na podstawie otrzymanych z Rejestru informacji mogą one odmówić współpracy. Mogą tak postąpić jeśli są to informacje o zadłużeniu, a statystyki nie pozwalają lepiej spojrzeć na sytuację w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy.

Będą miały też  możliwość zaproponować korzystniejsze warunki umowy pożyczki lub kredytu. Tak z kolei będzie jeśli z zasobów rejestru wyłania się dobra historia kredytowa, pozytywne wpisy potwierdzające, że klient terminowo opłaca swoje rachunki i inne zobowiązania, a także ogólna kondycja mieszkańców w danym regionie jest na dobrym poziomie.

Wniosek jest taki, że nawet w kwestiach finansów nie żyjemy w oderwaniu od naszego otoczenia. To z jaką powagą do spłaty zobowiązań podchodzą nasi sąsiedzi też może zaważyć na tym czy i na jakich warunkach dostaniemy kredyt lub pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *