KRD informacje

Czy istnieją firmy czyszczące ERIF?

czyszczenie BIG ERIF
Czyszczenie ERIF, a może jednak portfela?

Czyszczenie BIG ERIF i innych list dłużników jest tematem ogranym jak zdarta płyta, wszystko za sprawą anonsów prasowych i ogłoszeń w sieci o przykuwających uwagę  nagłówkach zawierających magiczne:

Czyszczenie ERIF

Jak to jest na prawdę? Czy można wyczyścić ERIF? A może wszelkie tego typu ogłoszenia są zaklinaniem rzeczywistości i służą wyciągnięciu pieniędzy z portfeli ludzi obarczonych złą historią kredytową?

Sytuacja jest klarowna, a odpowiedź brzmi: czegoś takiego jak czyszczenie ERIF po prostu nie ma.

Procedura jest dużo przyjaźniejsza niż w BIK gdyż wpisy w ERIF muszą być usunięte zaraz po tym, jak przestaje istnieć wierzytelność. I to bez kroków podejmowanych przez byłego dłużnika, a tym bardziej bez wsparcia ze strony “kancelarii prawnych” jakoby czyszczących ERIF. 14 dni od spłacenia długu wpis musi zniknąć – gwarantuje to ustawa.

Płacenie za coś, co należy się z urzędu wydaje się bezcelowe, a przecież tym jest zakup usługi pod tytułem usuwanie złych wpisów w BIG ERIF . W życiu jednak nie brakuje amatorów zarabiania na niczym, zatem tego typu ogłoszenia pojawiały się w przeszłości i pojawiać będą również w przyszłości. Dlaczego? Dlatego, że nie brak ludzi, którzy żyją w nieświadomości, brakuje im znajomości przepisów związanych z funkcjonowaniem Biur Informacji Gospodarczej. To także wrodzona ludzka skłonność do powierzania spraw pozornie trudnych specjalistom.

Oto cały sekret skuteczności sideł oszustów obiecujących wyczyszczenie ERIF przed spłatą zadłużenia. Pożyczkowy głód sprawia, że wiele osób żyjących w pętli długów zrobi nieomal wszystko, aby tylko otrzymać kolejną pożyczkę, którą przeznaczy na spłatę poprzednich. Wiadomość, że przed wzięciem kolejnej pożyczki na przeszkodzie stają negatywne wpisy w ERIF sprawia, że większość “pożyczkocholików” z miejsca rusza na poszukiwanie firmy, która obieca mu te wpisy usunąć. Nie trzeba dodawać, że w takim momencie nikt nie zastanowi się nad bezsensem swojego postępowania i brakiem prawnych możliwości realizacji marzeń –  wyczyszczeniu ERIF.  Przecież on zwykły człowiek tego nie dokona,  ale wierzy, że poważna kancelaria zamieszczająca takie ogłoszenia umie sprawiać cuda i zrobi to za niego.

Rozczarowanie, które potem nadchodzi ma zazwyczaj gorzki smak, zwłaszcza że się za nie zapłaciło. Zawsze w regulaminie czy umowie na usługi takiej kancelarii znajdzie się jakiś punkcik, z którego wynika, że klient godzi się na brak powodzenia operacji czyszczenia ERIF. Zatem wpisy jak siedziały w BIG ERIF tak siedzą, portfel chudszy a wszelkie próby odzyskania zainwestowanych pieniędzy rozbijają się o mur paragrafów.

Cały czas mówimy o czynnościach, które nie miały prawa skończyć się powodzeniem.

W przypadku istnienia zobowiązania prawna możliwość usunięcia wpisu bowiem nie istnieje. Prawne abecadło ERIF czyli Ustawa o BIG-ach, nie przewiduje takiej możliwości. Dłużnik wpisany do BIG-u nie może zablokować przetwarzania danych o swoich zaległościach w spłatach .

Wyłącznie wierzyciel jako jedyny dysponent może podjąć decyzję o zaprzestaniu przetwarzania danych (czyli usunięcia wpisu). Do 14 dni od momentu spłaty długu, stanowiącego przedmiot wpisu musi usunąć wpis, może to zrobić również a w dowolnym momencie w trakcie spłaty zadłużenia.

Dlaczego nie można wyczyścić BIG ERIF?

Na rynku istnieją takie podmioty i osoby fizyczne, dla których regulowanie swoich zobowiązań nie jest – delikatnie mówiąc – priorytetem. W celu ochrony podmiotów gospodarczych przed takimi uczestnikami rynku powstały właśnie Biura Informacji Gospodarczej. Pozabankowe firmy pożyczkowe systematycznie korzystające z baz BIG, mogą w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed osobami chętnie pożyczającymi, ale niechętnie spłacającymi pożyczki. Taką informację można szybko uzyskać dzięki np. sprawdzeniu listy dłużników ERIF.

W sytuacji, w której  pomimo wezwań do uregulowania zaległości klient nie dokonał tego i spełnione zostały spełnione przesłanki zezwalające na wpisanie na czarną listę inne podmioty korzystające z Infokonsumenta otrzymują informację, że potencjalny klient posiadający taki a taki PESEL nie oddaje pożyczonych pieniędzy. Pozwala to firmom chronić swoje interesy przed nadzwyczaj prawdopodobną stratą, pozytywne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i wypłata gotówki finalnie zapewne nie mogłaby być zaliczona do opłacalnych interesów.

W tym sensie również BIG ERIF pełni pożyteczną rolę. Aby ją pełnić dalej musi dbać o jakość informacji. Z tego faktu wynika brak możliwości usunięcia informacji o posiadanych nieuregulowanych długach.

Brak możliwości usunięcia takich informacji z baz dłużników powoduje, że cała rzesza ludzi pomstuje na wszystkie polskie listy dłużników (informacja o nich tam zawarta blokuje możliwość zaciągania pożyczek, których i tak nie mogliby lub nie chcieliby spłacać). Tej grupie można by zadać jedno proste pytanie:

Jeśli na jakichś koloniach opiekunem byłby pedofil skazany prawomocnym wyrokiem to czy również woleliby o tym nie wiedzieć i powierzyć własne dziecko w takie ręce?

To jak będzie brzmieć odpowiedź wydaje się oczywiste, przynajmniej dla większości. I raczej większość będzie zadowolona, że nie będzie mógł dostać tej pracy, pomimo że stanowiłoby to spełnienie jego najskrytszych marzeń. Na przeszkodzie stanie zaświadczeniem o niekaralności, którego nie uzyska i nie będzie mógł realizować swoich fantazji. Nie trudno wyobrazić sobie jednak co by było gdyby taki osobnik – tak jak ta cała pomstująca masa, chcąca mieć możliwość wymazywać swoje złe wpisy z ERIF- miał możliwość wymazać informację o swoich wyczynach z Krajowego Rejestru Karnego….

Tak jak nie istnieją firmy czyszczące KRK, tak nie istnieją firmy czyszczące KRD i mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego artykułu jest to jasne dla każdego.

Dewianci po wyrokach są odcinani od pracy z dziećmi dzięki rejestrowi karnemu, a notoryczni wyłudzacze pożyczek są w znacznym stopniu odcinani od źródła finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *